Jak „znaleźć własną drogę”, kierując się „uniwersalnymi drogowskazami”, by w końcu „zamieszkać w bibliotece” i „być dla siebie miłym” podczas tańczenia „tanga w duecie”…
Nasze archiwum wywiadów jest tak przepastne, że same fragmenty tytułów wystarczyłyby do skonstruowania całkiem nowego, nieszablonowego i kreatywnego tekstu, w dodatku z sensem i przesłaniem dla potomnych. To wyzwanie na przyszłość, być może na kolejny jubileusz.
Tym razem jednak posłużyliśmy się wybranymi rozmowami, przeprowadzonymi na przestrzeni kilkunastu lat, by skonfrontować zawarte w nich tezy z teraźniejszością. Czytając zaktualizowane koncepcje i postulaty, warto spojrzeć, nie tylko z sentymentem, na oryginalne wersje, publikowane od 2006 roku na łamach naszego kwartalnika. Być może nasuną się Państwu jeszcze inne wnioski, odmienne spostrzeżenia, może spojrzycie na archiwalne wywiady i przeprowadzicie osobisty rachunek sumienia?
Co ja zrobiłem w kontekście efektywnej edukacji? Czy sumiennie i rozważnie realizowałem postanowienia, by uczyć z pasją i nauczać z pomysłem?
Czy tzw. system zdominował moje plany i zamiary?
A może wprost przeciwnie – pokiwamy głową z uznaniem dla własnej ciężkiej pracy?
Sprawdźmy to!
- MERITUM nr 2(9)/2008 PROF. JAN TOMKOWSKI Zamieszkać w bibliotece
- MERITUM nr 1(56)/2020 Do tanga trzeba dwojga, czyli konkursowe duety:nauczyciel i uczeń muszą umieć i chcieć współpracować
- MERITUM nr 2(57)/2020 KATARZYNA SZYMAŃSKA ∞ ANNA KRUSIEWICZ „Bocian”, czyli jak znaleźć własną drogę
- MERITUM nr 4(63)/2021 GRAŻYNA WOLSZCZAK ∞ BARBARA GIŻA ∞ CEZARY HARASIMOWICZ
Po pierwsze empatia
- MERITUM nr 4(63)/2021 OLGA BOŃCZYK ∞ PAWEŁ ŁASZKIEWICZ ∞ MAŁGORZATA GASIK
Pozwólmy sobie na błędy i bądźmy dla siebie mili. Na początek – dla siebie samych
- MERITUM nr 2(66)/2022 OLGIERD ŁUKASIEWICZ ∞ BARBARA GIŻA
PRAWDA, PIĘKNO, POKÓJ – drogowskazy uniwersalne