Szukaj
Close this search box.

Do 30 czerwca można zgłaszać artykuły dotyczące edukacji w ramach VI edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego, organizowanej przez Fundację EFC. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest autorom i autorkom tekstów w trzech kategoriach – publicystycznej, naukowej i specjalistycznej. Konkurs wyróżnia tych, którzy w swoich tekstach trafnie odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji, a tych przed nami coraz więcej.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to jedyna inicjatywa w Polsce, która łączy naukowców i naukowczynie, dziennikarzy i dziennikarki, nauczycieli i nauczycielki, tworząc przestrzeń wymiany myśli wokół edukacji ponad dziedzinami i podziałami. – Stworzyliśmy tę Nagrodę po to, by edukacja miała ważne, i właściwe jej, miejsce w przestrzeni publicznej, a piszący o niej – docenienie. Chcemy oddać głos ekspertom i ekspertkom zależy nam, by dzięki konkursowi zostali usłyszani. Statuetka trafia również do środowiska dziennikarskiego. Publicyści są naszymi sojusznikami w tym, żeby tematy edukacyjne trafiały do szerszego grona odbiorców. Na co dzień w fundacji działamy w szkole i wokół niej. Jednak szkoła nie może funkcjonować i zmieniać się bez zaangażowania i w oderwaniu od reszty świata – mówi Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC.

Jakie są cele konkursu? – Zależy nam, by wszystkie osoby, które otrzymują tę Nagrodę nie tylko pokazały, że interesują się edukacją i że ją rozumieją, ale także mają propozycję, jak można iść w dobrym kierunku, jak można zmieniać klasę, szkołę, a może nawet cały świat przez to, że się bada i zmienia różne obszary edukacji –wyjaśnia Grażyna Czetwertyńska, członkini Kapituły Nagrody.

Kim jest patron konkursu? Roman Czernecki był pedagogiem, który z pasją zmieniał polską edukację na lepsze przez kilkadziesiąt lat. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie. Po wojnie założył szkołę w Szczekocinach. Angażował się w doskonalenie metod nauczania. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze, prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, wykładowcą historii filozofii na Politechnice Warszawskiej.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to docenienie tych, którzy o edukacji piszą z pasją, z uwagą na to, co aktualne i poruszające. Do tej pory Fundacja EFC nagrodziła już 22 prace spośród 993 zgłoszonych do konkursu, a do współpracy zaprosiła 30 recenzentów i recenzentek.

Jak zgłosić się do konkursu? Zgłoszenia dokonuje autor lub współautor publikacji. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest w trzech kategoriach: 

Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2023 roku. Szczegółowe informacje na: https://efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego.

Osoba do kontaktu:
Magdalena Gołębiowska, koordynatorka konkursu
mgolebiowska@efc.edu.pl, +48 606 770 363